Jak na to – zateplení

Zateplení domu

Přistěhoval jsem se před pár lety do staršího domu. Postupem času jsem ho uvnitř zrekonstruoval. Jelikož nejsem milionář aby jsem zadal vše firmě, tak jsem rekonstrukci dělal svépomoci.

Projekt jsem si namaloval a protože jsem neměl kulaté razítko tak jsem musel za projektantkou. Pak honem na stavební úřad, a už jen plánovat potřebný průběh prací a skloubit dopravu materiálů. /Dobrá rada je udělat rozpis jednotlivých prací a zadat  jako upomínky do mobilu/

Veškeré práce jsem se snažil dělat pouze se svým tátou.

No můj táta si určitě zaslouží aby jsem ho trochu představil. Je to totiž fakt machr a díky bohu že jsem se od něho mohl od malička učit. Nezná slovo nejde, u práce opravdu přemýšlí a plánuje. Když se do práce pustí tak to musí frčet. Je ze staré školy a tak dokáže obratně improvizovat.

S tímto člověkem se dělá jedna radost. Práce šla rychle od ruky, a i když jsme chodily do zaměstnání a já k tomu ještě podnikal jako dodavatel kování pro truhláře a truhlařil, tak jsme měli rekonstrukci interiéru a půdní vestavbu za 5měsíců hotovou.

Ještě teda pomohl švagr jako elektrikář a kamarád jako vodák.

Jediný problém nastal s okny a vchodovými dveřmi které dodávající firma předělávala třikrát. Montážníci prostě neznali vodováhu. Můžu Vás uklidnit, tato firma již neexistuje.

Rekonstrukci domu jsme ale zdárně dokončily, proběhla kolaudace a stěhování.

Bydlelo se nám hezky ,ale v zimě se mě zdálo že dost často zapíná kotel a kolísá vnitřní teplota.

Proto jsem se další rok pustily ještě do  zateplení obvodových stěn.

Nastudoval jsem kompletně systém zateplení, /nabylo to složité, již dříve jsem absolvoval školení o tepelné izolaci/ sepsal materiál dle doporučení výrobce a vyrazil do stavebnin.

Sehnal jsem 140mm fasádní polystyren, kotevní hmoždinky, pěnu na lepení atd. až po věc jako je PATNÍ LIŠTA Z HLINÍKU. Tato předepsaná lišta se našroubuje na zeď a na ní se již zakládá první řada polystyrenu.

No a tady je právě ten problém který jsem nedomyslel protože jsem spoléhal na předpisy výrobce.

ČLOVĚK SE SNAŽÍ POCTIVĚ ZATEPLIT DŮM a odstranit tepelné mosty a zároveň dá hliníkovou lištu /velice dobrý tepelný vodič/ do zateplení.

Jistě shodou okolností po půl roce výrobce přišel s novinkou. Vytvořil patní lištu z plastu děleného perlinkou.

Již mám zateplení v lepidle a perlince, teď aby jsem tu lištu vyřezal.

Základní věc před opravou

Před opravou zásuvek a vypínačů

Před každou manipulací s el. proudem, si nezapomeňte vypnout příslušný jistič. Většinou jsou jističe popsány, a okruhy jističů by měli být rozděleny na světelný a zásuvkový okruh.

Určitě doporučuji zakoupení zkoušečky pro ujištění, že místo je opravdu bez proudu.

Rozpadlá žárovka

Výměna žárovky s prasklou baňkou

Pokud Vám praskne žárovka a rozpadne se, tak zůstane kovový závit zašroubován v objímce. Paní mě volala, že se pokoušela zbytek vyšroubovat, ale pořezala se proto raději napíši postup.

V první řadě je potřeba uklidit střepy ze žárovky, střep v noze je opravdu nepříjemný . V temné místnosti si vezměte svítilnu. Po úklidu vypneme jistič a použijeme k vyšroubování zbytku žárovky kombinačky /kleště/, kterými chytneme kovový závit na jedné straně a vyšroubujeme. Poté už zašroubujeme novou žárovku a zapneme jistič.

A máme OPRAVENO.

V poslední době jsou již hodně rozšířeny LED žárovky. Ty mohu jen doporučit, spotřebují méně energie a odpadne problém s praskáním klasických žárovek.